Ekonomi (2)

___________________________________________________________________________

Dani Rodrik ile Türkiye Ekonomisi Üzerine Konuştuk

İlk söyleşimizi 27 Haziran 2013’te, küreselleşme ve uluslararası iktisat konularında alanın önde gelen ekonomistlerinden biri olan Dani Rodrik ile yaptık. Temmuz 2013’te Institute for Advanced Studies’de Albert O. Hirschman Sosyal Bilimler Profesörü olarak görev yapmaya başlayan Rodrik, bu görevinden önce uzun yıllar Harvard Üniversitesi’nde Uluslararası Politik Ekonomi Profesörüydü. Rodrik, 1957 yılında İstanbul’da doğdu ve Türkiye’den Harvard’da lisans eğitimi almak için çıktığı yıllardan beri Türkiye gündemini yakından takip etti. Kendisinden, küresel bir perspektiften, Türkiye’nin son 10 yıldaki ekonomi politikalarını, ekonominin geleceğini ve de genel olarak Türkiye’nin önemli gündem maddelerini değerlendirmesini istedik. Söyleşimizi buradan okuyabilirsiniz.

___________________________________________________________________________

Çağlar Keyder ile Gezi Parkı Protestoları bağlamında Yeni Orta Sınıflar, Neo-liberal Dönüşüm ve Yoksulluk Üzerine Konuştuk

Üçüncü söyleşimizi 30 Ağustos 2013 tarihinde, sosyal bilimler alanında hem Türkiye’de hem de dünyada akademinin saygın isimlerinden olan Çağlar Keyder ile yaptık. Kendisinden Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu toplumsal dönüşümü Gezi olaylarında aktif rol oynayan ‘Yeni Orta Sınıf’, kamusal alanın neo-liberal dönüşümü ve yoksulluk perspektiflerinden değerlendirmesini istedik. Söyleşimizi buradan okuyabilirsiniz.

___________________________________________________________________________

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s